Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Program hubnutí

Program hubnutí

Platí obecná poučka, že BEZ FUNGUJÍCÍHO LYMFATICKÉHO SYSTÉMU NELZE EFEKTIVNĚ HUBNOUT. Další velmi pravdivá zákonitost fyziologie lidského těla říká, že FUNKCE TVOŘÍ ORGÁN.

Z toho logicky plyne, že mnoho let zanedbávaný organismus a lymfatický systém nelze revitalizovat za týden. Také stravovací návyky vedoucí k obezitě a zhoršení stavu celulitidy pomalu vytvářejí náš individuální metabolismus, pro který může být náhlý přechod na drastickou dietu šokem. Vhodnější je pozvolný přechod k vhodné životosprávě trvalého charakteru s cílem tento stav udržet a učinit z něj svůj životní standard.

A když už jsme u těch pouček, tak do třetice jedna velmi pravdivá: NEJSOU DŮLEŽITÉ ŠPATNÉ NÁVYKY, ALE TY DOBRÉ. To znamená, že pokud svůj život zaplním dobrými návyky, vytlačuji tak ty špatné a neztrácím energii bojem s návyky, které se těžko odnaučují. Když dám příklad – pokud sním navečer velkou mísu salátu, už nebudu mít v žaludku místo na slané brambůrky.

Na snížení chuti k jídlu a omezení kouření účinně funguje akupunktura.

Kosmeticko-regenerační indikace a účinky lymfodrenáže:

  • lymfodrenážePéče po liposukci a jiných metodách estetické chirurgie – urychluje regeneraci tkáně usnadňuje prorůstání lymfatických cév v jizvě sniužje otok, bolestivost, napětí, zkracuje dobu rekonvalescence.
  • Základní péče u všech zeštíhlovacích léčebných metod – neinvazivních i invazivních, reduknčích a detoxikačních diet
  • Léčba gynoidní obezity (metabolický syndrom Y) – zvýšené ukládání tuku v dolní polovině těla, umožňuje hubnutí v partiích, které vzdorují redukci, odváděná lymfa obsahuje tuk, přes lymfatický a krevní systém se dostane do jater, kde se přemění na glykogen (energetická rezerva organismu).
  • Lymfodrenáži by měla předcházet aerobní aktivita, aby došlo k vyčerpání energetických rezerv z jater a tak vznikla potřeba vytvářet rezervy nové a uvolňovat tuk z tukových zásob- rychlá chůze, běh, skákání přes švihadlo, jízda na kole apod.
  • Po lymfodrenáži zvýšený pitný režim napomáhající vyplavení škodlivých látek z těla.
  • Prevence a zpomalení stárnutí pokožky, prevence akné – stagnující odpadní látky mohou poškozovat buňky kůže a podkoži, dojde k čištění pleti odsunem odpadních látek.
  • Otoky obličeje, váčky pod očima, po plastických operacích v obličeji a na krku
  • Otoky dolních končetin – nadměrná zátěž nohou (pracovní a sportovní aktivity, dlouhé stání, sezení, cestování).
  • Prevence při pozitivní rodinné anamnéze (celulitida, žilní nedostatečnost, varixy).
  • Užívání hormonální antikoncepce – celulitida, lipedém.
  • Sportovní medicína – drenáž před a po sportovním výkonu, prevence namožení a svalové únavy – rychlejší odsun kyseliny mléčné ze svalů
  • Regenerace, zvyšování imunity organismu a zlepšení metabolismu, v kombinaci lymfodrenáží dietní očistná kůra = relaxace a detoxikace organismu.
  • Prevence migrén a bolestí hlavy.

Celková péče o pacienty s metabolickými poruchami a souvislost mezi obezitologií a lymfatickým systémem

Pacient obezitologické kliniky musí začít v některých věcech od základu. Proto po provedení diagnostiky a stanovení diagnózy naučí specialisté pacienta nejdříve tzv. hluboké břišní dýchání, které podporuje činnost lymfatického systému zejména v dolních končetinách. Dalším důležitým bodem je zpevnění svalů pánevního dna (popsáno níže). Pak následuje komplexní terapie složená z více procedur, jejímž cílem je aktivizace lymfatického systému, aby si poradil s vnitřními problémy sám. Častým omylem zákaznic lymfodrenáží v estetických salonech je, že hubnou ve chvíli, kdy leží v lymfodrenážních kalhotách. Člověk však hubne zejména, když spí, tak funguje zdravý metabolismus. Po probuzení by měl jedinec vážit cca o 1,5 kg méně než před spaním. Pokud to tak není, zaměří se terapeut nejdříve na korekci tohoto stavu a řeší poruchy spánku, který je velmi důležitý jak pro metabolismus, tak pro fyzické i psychické zdraví jedince.

Dýchání

Dýcháme po celý život každou minutu, dýcháme dokonce, i když jsme v bez-vědomí, ale většina lidí pořádně dýchat neumí. Náš dech je mělký a nahodilý. Nedostatečné dýchání zvyšuje riziko dýchacích a zažívacích potíží, nespavosti, únavy, bolestí hlavy, špatného krevního oběhu, infekcí, zácpy, žaludečních vředů, depresí, sexuálních dysfunkcí, předčasného stárnutí atd. Základem relaxačního dýchání je soustředění na dech tak, aby byl vědomý a kontrolovaný. Existují tři základní fáze dýchacího procesu: brániční (břišní), hrudní a podklíčkové dýchání. Při hlubokém dýchání procházíme postupně všemi fázemi. Pokud člověk dýchá mělce pouze horní částí plic, nedostane se vzduch do nejhlubší části plic, kde čeká nejvíc krve na okysličení.

Dechová vlna podle původních zásad jógy tedy probíhá v pořadí: nádech do břicha, nádech do hrudníku, nádech do ramen (do podklíčku) a výdech ve stejném pořadí, tedy z břicha, z hrudníku a z ramen. Při tomto způsobu dýchání zapojujeme při nádechu do břicha bránici. Nádech je vždy nosem – vý-dech může být ústy nebo nosem. Dýcháme pomalu, vědomě, kontrolovaně, pomůckou může být zásada, že vzduch by neměl být slyšet ani při nádechu ani při výdechu. Také lze použít představu stran čtverce (počítáme třeba do tří, časem přidáváme): nádech (na tři) – zadržet dech (na tři) – výdech (na tři) – zadržet dech (na tři). Dechová cvičení lze provádět kdekoliv a kdykoliv, třeba v autě, nebo když čekáme ve frontě na poště. Velmi vhodné je dechová cvičení kombinovat s tzv. Kegelovými cviky, které spočívají ve zpevňování a uvolňování svalů pánevního dna (popsáno níže), což vytváří pevnou základnu pro správné držení těla a dobrou kondici tzv. páteřního korzetu (to je svalový obal páteře).

Průběh dechové vlny (pořadí nádechu i výdechu směrem od břicha k rame-nům) velmi připomíná průběh peristaltické masážní vlny (Wave) v přístrojích Lympha Press a Ballancer. Stejně jako jogínská dechová vlna masíruje naše vnitřnosti, postupná vlna při kompresní terapii spočívá v tom, že se postupně naplňují vzduchem komory tlakového návleku směrem od okraje do středu těla tak, že segment tří nafouknutých komor postupuje po těle směrem k srdci. Respirační vlny jsou podobné jako vlna při presoterapii a šíří se oběhovým systémem.

Dechová cvičení

Břišní dýchání – nafukování balonu

Toto cvičení je velmi vhodné provádět před každou přístrojovou lymfodrenáží i v jejím průběhu. Soustředit se pouze na hluboké břišní dýchání je pro většinu uživatelů lymfodrenážních přístrojů jednodušší než provádět kom-pletní dechovou vlnu. Ideálně provádíme v leže na zádech, nohy jsou mírně pokrčené v kolenou. Při nadechování si představujte, že se nadechujete no-sem a pak skrze úzkou dlouhou trubici do balonu za vaším pupkem. Balon se zvětšuje spolu s vaší břišní krajinou. Pak následuje aktivní výdech, toho do-sáhneme stažením břišní krajiny. Při vydechování se balon zmenšuje a vy máte pocit, jako by vzduch byl pomalu vytlačován zpátky trubicí a ven ústy. Tento cyklus nádech/výdech zopakujeme alespoň 10 krát.  

Měchové dýchání

Pro podporu činnosti lymfatického systému je velmi vhodné i tzv. měchové dýchání, je však určeno vyspělejším cvičencům. Toto dechové cvičení spočívá v rychlém stahování a roztahování břišní stěny. Vzduch vytlačujeme z plic nosem prudkým stažením břišní stěny, jedním rychlým pohybem tedy stáhneme břicho k páteři. Po vydechnutí dovolíme plicím, aby se automaticky na-plnili vzduchem, ovšem pouze přibližně do poloviny, aby nedocházelo k hyperventilaci. Plíce se nesmí naplnit celé před dalším prudkým výdechem. Při tomto dechovém cvičení je třeba mít uvolněný hrudník, krk, ramena a obličej. Zpočátku provádíme jeden kompletní dech za tři až čtyři vteřiny, časem lze provádět jeden dech za vteřinu. Tento způsob dýchání pomáhá otvírat a čistit dechové cesty v hlavě a krku a odstraňovat různé jedovaté látky z plic a krve. Aktivizací lymfatického systému zvyšuje odolnost těla proti nemocem, masíruje dutinu břišní, stimuluje zažívací systém a okysličuje vnitřní tkáně a orgány a mozek.

Zpevnění svalů pánevního dna

Důležitou součástí každé terapie, která směřuje ke znovuobnovení rovno-váhy lymfatického systému, je posílení svalů pánevního dna. Specializované cvičení by se měl naučit každý pacient či zákazník a kromě pravidelného domácího cvičení by se toto cvičení mělo zároveň s hlubokým břišním dýcháním provádět vždy na začátku před přístrojovou lymfodrenáží.

Objednávejte se v čase
po, út, čt
8-15 hod.
st, pá
8-12 hod.
Na telefonním čísle
377 52 32 77