Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Fyzikální medicína

Fyzikální medicína

Sonopuls - ultrazvuk

ultrazvuk.JPGUltrazvuk využívá mechanické vlnění v kmitočtovém rozsahu 0,7 - 3 MHz, tím se vlastně jedná o mikromasáž. Jeho účinky jsou: mechanické, přeměněna mechanické energie na tepelnou – asi 30% energie, kavitace dutin, excitace molekul, urychlení chemických reakcí, tvorba jemných emulzí, zvýšení propustnosti buněčných membrán, alkalizace tkáně při tkáňové difusi, dále spazmolytický a analgetický účinek. Nejčastější indikací jsou svalové spazmy a chronické posttraumatické otoky.

Kromě tohoto lokálního účinku se využívá i radikulární aplikace – ozvučení výstupů míšních kořenů pro postiženou oblast, tzv. vzdálené aplikace, či neurální aplikace, která využívá efektu snížení rychlosti vedení v ozvučeném periferním nervu, vzhledem k možnosti nežádoucího nevratného poškození nervu se využívá jen výjimečně, např. při léčbě fantomové - pahýlové – bolesti po amputacích.

Termoterapie

Pozitivní termoterapie - působíme teplými a horkými podněty, ve formě suchého tepla či vodoléčby.

Co se při léčbě teplem v organismu děje?

  • Rozšiřují se cévy v postiženém nebo bolestivém místě,
  • prokrvuje se postižené místo a urychluje regenerace nemocných tkání,
  • zrychluje se metabolismus a odvádění toxických látek z těla,
  • uvolňuje se ztuhlé svalstvo.

Podle způsobu aplikace může být teplo předáváno: přímým kontaktem tepelného nosiče s organizmem, působením vody, parafinu, přísadovými koupelemi, peloidními koupelemi - s příměsí rašeliny.

K lokálnímu předehřátí využíváme na naší rehabilitaci kromě jiného rašelinové nosiče tepla. Rašelinový nosič tepla je vyroben z příjemného měkčeného materiálu, který odolává i teplotám kolem 80°C. Speciální povrch zaručuje naprostou čistotu a hygienu. Pro zvýšení modulovatelnosti nosičů jsou plněny rašelinovou hmotou pastové konzistence. Nahříváme ve vodní lázni na teplotu 50° - 60° C. Doba aplikace 15 min.

Objednávejte se v čase
po, út, čt
8-15 hod.
st, pá
8-12 hod.
Na telefonním čísle
377 52 32 77